Kobiety nowoczesności

Erna Rosenstein

Jadwiga Maziarska

Janina Kraupe-Świderska

Maria Jarema

Maria Stangret

Teresa Pągowska

Teresa Rudowicz

Teresa Tyszkiewicz

01.11.2000 — 30.11.2000

O artyście

 

Wystawa ta poza niekwestionowana wysoką rangą artystyczną wydaje się być wielce interesująca dla szerokiego grona odbiorców, którzy zainteresowani są historią i rozwojem polskiej sztuki. Udział w nim wyżej wymienionych artystek jest niepodważalny, a autorom wystawy w GALERII EGO udało się dokonać rzeczy niezwykłej: oto na powierzchni około 100 metrów kwadratowych pokazano obrazy i rysunki, które ukazują przekrój oblicza polskiej sztuki nowoczesnej; od awangardy konstruktywistycznej, przez abstrakcję, do malarstwa materii i figuracji. Pełne kobiecej wrażliwości artystki te miały swój wpływ na obraz nowoczesności – najciekawszego artystycznego nurtu w polskiej sztuce drugiej połowy XX wieku.

Jednocześnie pragniemy Państwa poinformować, że w kwietniu 2001 r. jedna z bohaterek obecnej wystawy – malarka i poetka Pani Erna Rosenstein otworzy w GALERII EGO obszerną ekspozycje swoich prac, począwszy od lat czterdziestych aż do współczesności. Wernisaż wystawy poprzedzony będzie wieczorem poetyckim artystki.

Twórczość malarska i rysunkowa Erny Rosenstein, o bez wątpienia surrealistycznym rodowodzie, nosi w sobie piętno traumatycznych przeżyć okupacyjnych. Poddając się urzekającym, sennym wizjiom autorki i zagłebiając się nie bez lęku, w ten zagadkowy świat, zadajemy sobie odwieczne pytanie, nurtujące ludzkość: skąd przychodzimy, kim jesteśmy,dokąd zmierzamy…

Materiały dotyczące kolejnej wystawy w GALERII EGO prześlemy w terminie późniejszym. Być może zechcą je Państwo wykorzystać w swoich publikacjach.