Niebo pozostanie po nas

Urszula Kluz-Knopek

17.04.2020 — 30.04.2020

O artyście

Urszula Kluz-Knopek – artystka wizualna, mieszka i pracuje w górskiej miejscowości Ustroń ( Beskid Śląski) . W swojej twórczości podejmuje problemy związane z relacją natury i kultury, opresyjnością kultury popularnej i postrzeganiem śmierci naturalnej w kontekście wirtualnego życia. Autorka wystaw indywidualnych: Keep away from fire (2013), Wiosennie (2015), Zmierzch (2017), Latający Dom Dobrej Śmierci (2017), PlayDead.info (2019).” Zaplanowane wystawy oraz promocja książki na skutek pandemii zostały chwilowo wstrzymane. 

” …źródłem inspiracji jest dla mnie wszystko, co pobudza do myślenia i prowokuje do stawiania pytań” pisze Urszula  we wstępie do swojej  książki.

7 obiektów wyciętych z kart starych, rodzinnych albumów fotograficznych.                                                                  Początkowy kształt 6 z nich to forma nieba zaczerpnięta ze wspólnych fotografii z ojcem, które zostały zrobione na przestrzeni całego naszego wspólnego życia. Ostatni to kształt wyobrażenia, wspomnienia (Będąc w podróży służbowej, tata zrobił fotografie Egipcjanki z dzieckiem. Zaraz po zrobieniu zdjęcia miejscowi mężczyźni odebrali mu aparat i zniszczyli. Według ich wierzeń fotografia odbiera dzieciom duszę. Podczas wielu swoich podróży tata widywał widmo tej dziewczynki. Wydawało mu się, że podąża za nim. Po powrocie z któregoś wyjazdu dowiedział się, że mama jest w ciąży. Pojawiłam się ja, widmo zniknęło).

Dokumentacja przygotowania prac artystycznych: