Weather Permitting

Rafał Milach

11.03.2016 — 30.04.2016

O artyście

Wystawa jest pierwszą wspólną prezentacją dwóch projektów z Islandii autorstwa Rafała Milacha. Cykl fotografii „In the Car with R” powstał w 2010 r. podczas podróży artysty w towarzystwie islandzkiego pisarza Huldara Breiðfjörða. Pięć lat później spotkali się ponownie podczas realizacji filmu dokumentalnego.

„Weather Permitting” to kompilacja dwóch skrajnie różnych opowieści drogi. Pierwsza – związana jest z najdłuższą trasą, jaką można odbyć wokół Islandii, druga – z krótką przeprawą przez zaśnieżoną przełęcz. Tym co łączy te historie, poza geografią, jest pokonywanie dystansu rozumiane zarówno jako próba poznania „obcego” (fotografia), jak i fizyczne zmaganie się z naturą (film).

„In the Car with R”
tekst: Huldar Breiðfjörð

Po islandzku, wyrażenie „zrobić pętlę” (að fara hringinn) zwyczajowo odnosi się do podróżowania drogą krajową numer 1, która okrąża całą wyspę. To trasa, którą większość Islandczyków przebywa przynajmniej raz w życiu; niektórzy z chęcią robią to każdego lata. Indywidualne motywy są oczywiście przeróżne, ale większość wyrusza prawdopodobnie z przeświadczeniem, że okrążając wyspę lepiej pozna swych rodaków i islandzką mentalność oraz przyjrzy się z bliska rodzimym krajobrazom. Takie wyjazdy mogą okazać się jednak ryzykowne, ponieważ po drodze dowiadujemy się więcej nie tylko o sobie samych, ale też o naszych bliskich, zarówno tych mieszkających przy drodze numer 1, jak i siedzących obok w samochodzie. Wiele podróży wokół wyspy kończyło się rozwodami, w wyniku innych rodziły się dzieci. Nie ma też gwarancji, że wyprawa dookoła Islandii pozwoli ją lepiej poznać. W przypadku podróży (i fotografii?) to, co widzisz, jest mniej ważne od tego, z jakiego miejsca na to patrzysz. Zatoczyliśmy krąg. W maju 2010 r., jadąc zielonym Oplem Astrą Station, rocznik 1994. Zamknęliśmy koło po dziesięciu dniach i przejechaniu 1450 kilometrów.

Cykl „In the Car with R” jest częścią projektu „IS(Not)” kolektywu Sputnik Photos.

„Weather Permitting”
autorzy: Rafał, Milach, Huldar Breiðfjörð, Andrei Liankevich
czas trwania: 30 min

Þór mieszka z matką na farmie w północno-zachodniej Islandii. Uczęszcza do szkoły w pobliskiej miejscowości, podczas gdy jego matka opiekuje się ich liczącym dwieście sztuk stadem owiec. Matka i syn są jedynymi mieszkańcami fiordu Ingjaldssandur i co roku muszą się zmagać ze srogimi zimami. Ich sytuację pogarsza fatalny stan jedynej drogi, która prowadzi do cywilizacji przez wysoko położoną i niebezpieczną górską przełęcz. Zimą jest często nieprzejezdna, przez co Þór nieraz całymi tygodniami nie może wrócić do domu. Pomimo że władze lokalne są zobowiązane do odśnieżania drogi, burze śnieżne są nieraz tak gwałtowne, że przejazd nie jest możliwy. Lecz Þór kończy niedługo ostatni obowiązkowy rok w szkole, w związku z czym władze nie będą musiały dłużej odśnieżać drogi, co stawia przyszłość farmy pod znakiem zapytania.

Film jest częścią projektu „Iceland in Residence” kolektywu Sputnik Photos.

kuratorka: Katarzyna Sagatowska

Rafał Milach (ur. 1978) fotograf, twórca książek, kurator. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie (obecnie doktorant i wykładowca na tej uczelni). Od ponad 10 lat realizuje projekty poświęcone transformacji w krajach rosyjskojęzycznych i Europie Środkowo-Wschodniej. Autor książek „The Winners”, „Black Sea of Concrete”, „7 Rooms”, nagradzanych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Stypendysta MKiDN, Magnum Foundation i Europejskiej Fundacji Kultury. Laureat konkursów: World Press Photo, Pictures of the Year International, New York Photo Festival Awards. Współzałożyciel kolektywu Sputnik Photos. Wystawy indywidualne, m.in. C/O Berlin i Zachęta Narodowa Galerii Sztuki. Prace w zbiorach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum w Gliwicach, C/O Berlin, Brandts w Odense (Dania) oraz Kiyosato Museum of Photographic Arts w Japonii.
www.rafalmilach.com

Partnerzy i patroni medialni: